Grad Dugo Selo jedan je od partnera na projektu “ NewPilgrimAge“ (Novo hodočasničko doba).
Projekt se sufinancira iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Program Interreg za Središnju Europu, programsko razdoblje 2014.-2020.
Cilj projekta je poboljšati integrirani management i valorizaciju kulturne baštine ( usklađeno sa specifičnim ciljem programa 3.2. – jačanje kapaciteta za održivi razvoj kulturne baštine i resursa) građana Središnje Europe i povezanih kulturnih institucija s ciljem očuvanja nematerijalne i materijalne baštine povezane sa sv. Martinom za nadolazeće generacije, oživljavajući spomenutu baštinu, čineći ju vrijednom u svijesti lokalnog stanovništva, te dostupnom široj javnosti kroz interpretaciju primjerenu 21. stoljeću. Razviti integrirani, održivi i efektivni okvir valorizacije kulturne baštine, kroz nove, inovativne pristupe kao što su mobilizacija građana kako bi postali aktivni sudionici koji doprinose kulturnom razvoju.
Drugi cilj je povećati društvenu i ekonomsku koheziju uključenih gradova a time i kvalitetu života.
Sv. Martin je poznati svetac u Europi, predstavlja simbol dijeljenja, te diljem Europe postoje tragovi materijalne i nematerijalne baštine vezane uz sv. Martina.
Vijeće Europe je već odobrilo europsku kulturnu rutu „Stopama sv. Martina“ (Via Sancti Martini) koja povezuje brojne europske gradove ( Grad Dugo Selo je prvi grad u RH koji je postao dijelom te rute, danas postoji već 19 gradova u Hrvatskoj obilježenih stopom sv. Martina) a ista je jedan od temelja razvoja projekta NewPilgrimAge.
Projekt „NewPilgrimAge“ usmjeren je prvenstveno mladima i njihovim modernim načinima komunikacije.
Projekt će koristiti suvremene načine komunikacije kako bi aktivirao lokalne dionike svih zemalja partnera i uključio ih u razvoj lokalnih strategija razvoja martinske baštine kao i zajedničke međunarodne strategije a zatim i u testiranje akcija u lokalnoj zajednici sukladno donesenim strategijama.
Aktivnosti projekta obuhvaćaju podizanje znanja u zemljama partnerima uz pomoć stručnjaka, te razmjenu iskustava među partnerima o metodologijama promocije martinske baštine.
U projektu sudjeluju 4 zemlje: Mađarska, Slovenija, Hrvatska i Italija (Slovačka je odustala od sudjelovanja u projektu nakon prvog sastanka)
Vodeći partner projekta je grad Szombathely iz Mađarske ( rodni grad sv. Martina).
Osim grada Szombathely-a, sudjeluju još grad Maribor, grad Albenga (Italija), neprofitne organizacije Mindspace iz Budimpešte i UNPLI-Veneto iz Italije, te Znanstvenoistraživački centar Slovenske akademije znanosti i umjetnosti iz Ljubljane.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.466.955,69 EUR-a od čega 85% sufinancira ERDF (European Regional Development Fund) tj. 1.220.910,01 EUR-a i 15% prijavitelji projekta tj. 220.043,35 EUR.
Financijski udio Grada Dugog Sela u projektu iznosi 139.538,96 Eur-a, od čega 85% financira EU a ostatak će se financirati iz nacionalnih izvora financiranja za ugovore s EU.
Troškovi projekta odnose se na troškove plaća osoblja na projektu, opće administrativne troškove , troškove putovanja i smještaja vezanih uz projekt, te troškove usluga vanjskih stručnjaka.
Službena web stranica projekta: www.interreg-central.eu/newpilgrimage
Projekt je službeno započeo 1.6.2017. godine, a trajati će 3 godine tj. do 31.05.2020. godine.
Prvi sastanak svih partnera održan je 28. i 29.06.2017. u Szombathely-u u Mađarskoj, zatim 28. i 29.10.2017. u Ljubljani, zatim 18. i 19.04.2018. u Budimpešti.
Sljedeći planirani međunarodni sastanci su 8. i 9.11.2018. u Albengi, zatim u travnju, 2018. u Venetu u Italiji, te u jesen, 2018. u Dugom Selu.
Odrađene aktivnosti na projektu osim međunarodnih sastanaka, su izrada strateških dokumenata: Vizija lokalnog razvoja svetomartinske baštine, Zajednička međunarodna vizija razvoja svetomartinske baštine, lokalna i međunarodna komunikacijska strategija, Gap analize svih Partnera (sadašnje stanje i željeno stanje, te način prelaska iz jednog u drugo) i Natječaj za ideje za razvoj svetomartinske baštine.
Temeljem donesenih komunikacijskih strategija izrađeni su promotivni materijali, formirane facebook grupe, te dana priopćenja na web stranicama partnera.
Prijavljeni su i odobreni troškovi projekta za prvo i drugo razdoblje projekta od strane nadležnih institucija (Agencija za regionalni razvoj i Glavno tijelo za program Interreg u Beču).
Održane su 3 radionice u lokalnoj zajednici temeljem kojih su prema zadanim metodologijama doneseni strateški dokumenti.
Do kraja projekta slijede pilot akcije i primjena novih modela razvoja i promocije svetomartinske baštine u zemljama Partnerima.
Tekst sastavila: Zvjezdana Budor Klarić, voditeljica projekta za Grad Dugo Selo
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST: POČETNI SASTANAK KICK-OFF MEETING
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST: 1. MEĐUNARODNI SASTANAK#01
Poveznica na prezentacijske datoteke
PRIOPĆENJE ZA JAVNOST – MEĐUNARODNI SASTANAK #3
Akcijski plan Grada Dugog Sela za razvoj svetomartinske baštine
D.T3.3.4_common model_27.3.2020
D.T3.3.3_Model component 3_Municipality of Maribor
Out of Time – službena igra NPA