Pod pokroviteljstvom Zagrebačke županije u Osnovnoj školi Ivana Benkovića danas je prigodnim programom obilježen Dan Europe kojem su nazočili pročelnik za financije Zagrebačke županije Ivica Bošnjak, gradonačelnik Dugog Sela Stipo Velić, pročelnik Upravnog odjela za poslove Gradskog vijeća i gradonačelnika
Mladen Šestan, dugoselski župnik Slavko Kresonja te ravnatelj Osnovne škole Šćitarjevo. Gradonačelnik Velić uručio je uz današnji dan svima čestitke iz „europskog grada – grada Dugog Sela“, prisjetivši se razdoblja prije nego je Hrvatska primljena u Europsku uniji nazvavši ga „čistilištem“. „Ulaskom u EU možda smo mislili da ćemo odmah bolje živjeti, no bitno promjena nije bilo, osim što su se otvorile granice da na mladi ljudi brže odlaze van Hrvatske“, kazao je gradonačelnik, uputivši apel mladim generacijama da ostanu u domovini jer „kroz određeni period bit će bolje okolnosti i u Hrvatskoj“.
Na samom početku svečanosti u prostoru školske knjižnice u glazbenom dijelu nastupio je zbor na čelu s voditeljicom i učiteljicom Karolinom Hrastović izvevši Dugoselsku popevku autora Zlatka Đivana i Jesen u Dugom Selu autorice Ljiljane Katić. Potom je uslijedio nastup više narodnih skladbi u izvedbi tamburaškog orkestra Glazbene škole Dugo Selo na čelu s ravnateljem Darijom Cebićem. Učenici Srednje škole Dugo Selo pozdravili su sve prisutne na nekoliko europskih jezika, ali i na hrvatskim narječjima. Nakon toga uslijedio je nastup naše poznate etno glazbenice Lidije Bajuk izvevši hrvatske tradicijske napjeve, dok je dr.sc. Antonija Zaradija Kiš iz Instituta za etnologiju i folkloristiku održala predavanje na temu „Sveti Martin, Europljanin“, čiji je naziv ujedno i europskog kulturnog itinerera u kojem se nalazi i Dugo Selo. Naime, Vijeće Europe (Strasbourg) i Europski institut kulturnih itinerera (Luxembourg) ocijenili su 2005. godine kulturni itinerer „Sveti Martin Europljanin, simbol dijeljenja, zajednička vrijednost” Velikim europskim kulturnim itinererom. Opći dugoročni ciljevi projekta su promišljanje, promicanje i revalorizacija martinske materijalne (crkve, kapele) i nematerijalne baštine (običaji, pjesme i sl.). Kako bi se ostvarili ciljevi projekta njegovo je djelovanje osmišljeno kroz nekoliko razina, a to su: znanost i umjetnost, obrazovanje i kulturni turizam (s posebnom pozornošću na održivi razvoj). Na taj način, hrvatska bi se martinska baština predstavljala ne samo u domovini već i u Europi čime se potiče interkulturni dijalog i interdisciplinarno djelovanje u povezivanju europskih zemalja, gradova, mjesta s martinskom tradicijom, među kojima je i Dugo Selo. Kiš je, također između ostalog, istaknula povijesno naslijeđe Dugog Sela – kao grada štovatelja svetomartinske baštine, te ujedno i prvog hrvatskog grada nositelja Stope sv. Martina čime smo se upisali u kartu kulture Europe. Dalje u programu grupa mladih geografa škole domaćina održali su izlaganje na tematsku kartu Europe o stopama sv. Martina, dok su u ekipnom kvizu znanja o Europi uz učenike OŠ Ivana Benkovića sudjelovali su i gosti učenici OŠ Josipa Zorića i OŠ Šćitarjevo.