Search
Close this search box.

Predstavljamo aktivnosti i sadržaje radionica iz Projekta „Radost življenja“

Projekt „Radost življenja“ spoj je tradicijske kulture i vrijednosti obogaćen elementima moderne glazbe i dramske umjetnosti kroz koje se stanovnicima grada Dugog Sela i okolice omogućuje razvijanje povezanosti s tradicijom i teritorijem, jačanje kulturnog identiteta te razvoj umjetničke publike. Aktivno bavljenje kulturom pridonijet  će procesu aktivnog i zdravog starenja, omogućit će starijim osobama korištenje kreativnih i intelektualnih kapaciteta i razvoj motoričkih vještina, ali i stimulirati njihovo sudjelovanje i jačanje društvenih kontakata i autonomije te pridonijeti  većoj radosti života i porastu samopouzdanja. 

Grad Dugo Selo u suradnji s partnerima –  Pučkim otvorenim učilištem  Dugo Selo i KUD-om „Preporod“ dobili su  bespovratna sredstva    u sklopu financiranja „Umjetnost i kultura 54+“ za osobe starije od 54 godine.

Cilj projekta je poboljšanje kvalitete života i socijalne kohezije te jačanje društvenih i kreativnih sposobnosti osoba starijih od 54 godine kroz omogućavanje sudjelovanja u kulturno-umjetničkim aktivnostima i tradicijskoj promociji kulture grada Dugog Sela.

U tome sudjeluju stanovnici  Dugog Sela stariji od 54 godine, posebice žene i nezaposleni koji su izloženiji izolaciji i izostanku participacije u kulturnim i umjetničkim programima. Oni polaze  radionice tradicijske umjetnosti – folklora, pjevanja i sviranja, izrade tradicijskog nakita i ruha kao i moderne umjetnosti – slikanja, modeliranja i kazališnog amaterizma, a svoja postignuća predstavit će javnosti. 

Ukupna vrijednost projekta iznosi 806.716,78 kn

Najveći dio  sufinancira Europska unija /ESF (85 %), to je
685.709,26 kn

Iznos koji sufinancira Ministarstvo kulture RH iznosi 

121.007,52 kn – što je 15 posto ukupne vrijednosti

Projektne aktivnosti započele su u srpnju 2018. godine a provodit će se do početka 2020. godine.

U nastavku predstavljamo svaki projektni element, svaku radionicu, sadržaj aktivnosti, voditelje i polaznike.

Radionica PJESMA ZAVIČAJA

Polaznici radionice pjevanja – „Pjesma zavičaja“  upoznaju osnove vokalne tehnike uz stručno vodstvo magistra muzike Ambrozija Puškarića. U grupi je 16 pjevačica i pjevača – korisnika projekta, koji u većini amaterski pjevaju i  u nekim drugim sastavima.  Ali ima i onih koji tek počinju učiti pjevanje. Također veći broj polaznika sudjeluje u nekoj drugoj radionici gdje dominira glazbeni program.

Folklorno pjevanje s domicilnog područja središnji je tematski dio u poduci  polaznika. To ne znači da ostala hrvatska područja nisu zastupljena. Kako posavske i prigorske  tako se uvježbavaju  međimurske, slavonske, zagorske, dalmatinske  i druge pjesme. Na repertoaru su starogradske pjesme, popularne skladbe, sevdah. Ovaj sastav već bilježi kraći nastup u Noći muzeja kada su ih glasovno poduprli pjevači iz drugih zborova. Pred njima je još jedan nastup za nekoliko dana  kada će u svečanom tonu  izvesti   Lijepu našu  i Dugoselsku popevku, koje ubrzano vježbaju.

Kao i u većini aktivnosti tako je i u pjevanju stručno vodstvo značajno. Aktivni polaznici, koji su ujedno članovi drugih pjevačkih  ili plesnih skupina, stečeno će znanje moći primijeniti u svakoj prigodi.

ZAVIČAJNO RUHO – vezenje, pletenje i drugi ručni radovi

 Sa snažnim naglaskom na tradiciju 17 polaznika marljivo stvara nove vrijednosti, pod vodstvom Ljiljane Stanko,  poznavateljice narodnoga stvaralaštva s bogatim iskustvom  i znanjem o narodnom ruhu iz raznih hrvatskih krajeva. Polaznice vezu ukrasne i uporabne predmete:  zidnjake dijelove narodne nošnje, pletu čarape, kape,  šalove, šivaju bluze, rubače, pregače, rukave,  cabajke  i drugo. Također su izradile ukrase za božićne i uskrsne blagdane koristeći znane i naučene tehnike. Štoviše, okušale su se i u tkanju na tkalačkom stanu  i prebiranju  koristeći lanenu pređu. Osim vune i  konca za kukičanje i pletenje, koriste svileni konac,  konac za čipku i  za zlatovez. Najviše tehnika primjenjuju u vezenju: lančanac, povlaka, pečki vez, ivanečki vez, kosovski vez, plosni vez, obamet… 

S posebnom predanošću rade zlatovez i čipku na batiće koja se kao tehnika primjenjuje  i u izradi poznate lepoglavske čipke.

Sveukupnost aktivnosti vodi ka izradi narodne nošnje, tako će u završnici izraditi, ukrasiti sve  dijelove i sastaviti narodnu nošnju, ističe voditeljica Ljiljana. U ovom bogatom i raznovrsnom programu aktivnosti, polaznice vidno napreduju. Većina njih gaji ljubav prema ručnome radu od mladosti te imaju određena znanja. Neke su došle po nova znanja i vještine.

Uz dužno poštovanje načela  rodne ravnopravnosti polaznice  ističu  jedinog polaznika u ovog grupi, koji nije bio na radionici prigodom novinarske posjete.  Pri tome nesebično su naglasile njegovo znanje u šivanju, vezenju, tkanju i ostalim vještinama u stvaranju narodnoga ruha. Radionica se održava u prostoru KUD-a „Preporod“.

Nakon završetka ove aktivnosti u Projektu „Radost življenja“ vidjet ćemo bogatu jedinstvenu izložbu pojedinačnih ukrasa, uporabnih predmeta do kompletne narodne nošnje koja će nastati kao rezultat kvalitetnog postignuća polaznika radionice.

Podjeli vijest

Nedavno objavljeno

Skip to content