Svjetski je dan borbe protiv šećerne bolesti, a Udruga dijabetičara Dugo Selo nastojala ga je na prigodan način i obilježiti. Tijekom dana u biljnoj ljekarni Medilana u Dugom Selu svim članovima i zainteresiranim građanima bilo je omogućeno besplatno mjerenje glukoze u krvi, a obilježavanje je u poslijepodnevnim satima nastavljeno akcijom „Cuker cipelcug“ – šetnjom za zdravlje. Laganom šetnjom kroz centar grada nastojalo se ukazati na važnost rekreacije i fizičke aktivnosti kako kod osoba s povišenim šećerom u krvi, tako i kod svih koji se nalaze u rizičnim skupinama. Znanstvena istraživanja su pokazala su kako 15-ak minuta hoda, oko pola sata poslije svakog obroka, smanjuje nivo šećera u krvi, baš kao i šetnja u trajanju od 45 minuta ujutro ili kasno poslijepodne, dok šetnja poslije večere korisnija je od duže poslijepodnevne šetnje s obzirom na snižavanje glukoze u krvi tijekom noći. Voditelj dugoselskog „Cuker cipelcuga“ zajedno s predsjednikom Udruge Krunom Ivaničekom bio je dr. Vjekoslav Cvijanović, predsjednik Skupštine Crvenog križa Dugo Selo koji je pritom istaknuo neke od bitnih podataka o dijabetesu.
„U Hrvatskoj 2012. godine bilo je registrirano 234.457 odraslih osoba s dijabetesom i to koji su registrirani dijabetičari, a poznato je da se svaka kronična bolest u populaciji ponaša po pravilu polovica, tako da znamo samo za polovicu onih koji su u zbilji dijabetičari. Nadalje, bitno je reći da preko 9 posto populacije od 20 do 80 godina boluje od dijabetesa i da se na njihovo liječenje izdvaja 2,5 milijardi kuna godišnje. Kako se radi o kroničnoj bolesti ona u 56 posto bolesnika dovodi do komplikacija, kao što su bolesti krvožilnog sustava, bolesti bubrega, sljepoće, amputacije noge i slično. Što uzrokuje dijabetes? Neki faktori rizika pogoduju pojavi bolesti, a to su debljina, stres, nekretanje, pušenje, alkohol, nepravilna prehrana i drugi, ali ovi su najvažniji. Svaka kronična bolest počinje polako i neprimjetno. Možete to usporediti s visokim tlakom za koji možda ni ne znate da ga imate, sve dok ga ne izmjerite. Tako je i s povišenim šećerom. Za liječenje dijabetesa važne su tri osnovne stvari – pravilna prehrana, kretanje i lijekovi. Potrebno je prilagoditi svoj život u skladu s bolesti, mijenjati način života i prehrane. Ako to ne učinimo dolazimo u opasnost razvoja komplikacija koje sam ranije naveo, a one bitno otežavaju život bolesnika. Pravilnom prehranom, izbjegavanjem slatke hrane, unosom smanjenog broja kalorija i naš organizam postiže se povoljno stanje našeg organizma. Kretanjem, fizičkom aktivnosti troše se kalorije, poboljšava cirkulacija, a lijekovi to nadopunjuju. I naravno, redovito voditi evidenciju razine glukoze u krvi.“
Tijekom današnje akcije obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa svaki sudionik dobio je prigodni poklon, a svi su se mogli okrijepiti uz zdrave napitke i zalogajčiće.